www.rufin.sk

Switch to desktop

www.rufin.sk

O naších saunách

Liečivé účinky sauny sú známe už od nepamäti. Horúci vzduch v saune vyvoláva potenie a vylučovanie škodlivých látok, otvára póry pokožky, zlepšuje jej prekrvenie, pružnosť a vzhľad. Zrýchľuje metabolizmus, pôsobí protizápalovo, baktericídne a zabíja roztoče, ktoré žijú na ľudskom tele. Sauna pomáha aj proti rôznym alergiám, ekzémom, kvasinkovým a hubovým infekciám, akné a kožným chorobám. Má preukázateľné liečivé účinky pri astme, zápaloch a alergiách dýchacích ciest. Zároveň pôsobí upokojujúco a relaxačne.

FÍNSKA SAUNA

Klasická horúca sauna s nižšou vlhkosťou pri teplote 80 - 110° C. Jej účinkom je predovšetkým uvoľnenie svalstva pohybového aparátu s následnou celkovou relaxáciou. Vysoká teplota vzduchu napomáha k zvýšeniu potenia tela a tým sa organizmus zbavuje toxických látok. Ďalej dochádza k posilneniu imunitného systému, oslabeného hlavne po rôznych ťažkých infekčných ochoreniach. Pôsobenie sauny na organizmus je mnohostranné. Vplyvom vysokej teploty dochádza predovšetkým k značnému prekrveniu kože. Sauna do značnej miery reguluje krvný tlak (osoby s vyššími hodnotami krvného tlaku sa musia saunovať veľmi opatrne) a telesná teplota sa priemerne zvyšuje o 1 - 2 stupne Celzia. Zvýšené prekrvenie a prehriatie môže zlepšovať pohyblivosť svalstva a kĺbov, poprípade znižovať bolesti. Vyššia teplota aktivizuje činnosť mazových žliaz, kedy dochádza aj k vyplaveniu nečistôt z kože, čo má značný kozmetický význam. Sauna patrí k najvšestrannejším otužovacím procedúram a význam má aj ako prevencia rôznych chorôb z nachladnutia.

PARNÁ SAUNA

Výhodou parnej sauny, kde teplota dosahuje max. 55° C. pri až 100 percentnej vlhkosti je jej nižšia záťaž na organizmu, preto si ju môžu dovoliť (po konzultácii so svojím lekárom) aj ľudia, ktorí majú zdravotné problémy, kvôli ktorým nemôžu ísť do klasickej sauny. Je nazývaná tiež turecký kúpeľ. Účinky parnej sauny na ľudský organizmus sú skutočne pozoruhodné. Pôsobenie pary prečisťuje pokožku, para zároveň pomáha odstraňovať odpadové látky a podporuje elasticitu pokožky. Para umožňuje nášmu organizmu zbaviť sa až 30% nahromadených toxínov. Pokožka tak zostáva jemná a zamatovo mäkká. Parná sauna má tiež priaznivé účinky na dýchacie cesty.

INFRA SAUNA

Infračervené hĺbkové svetlo už dlhé roky nachádza v medicíne široké využitie a stretáva sa s neobmedzeným uznaním. Infračervené lúče sú neviditeľné, dlhovlnné lúče zo svetelného spektra zabezpečujú teplo, ktoré je v princípe ako slnečné svetlo bez škodlivých UV lúčov. Efektívne infračervené sálavé teplo vniká hlboko pod povrch pokožky a spúšťa mnoho zdravie podporujúcich procesov. Hĺbkové teplo stimuluje svaly a orgány, následkom tejto stimulácie je silné potenie. Zvýšenie vnútornej telesnej teploty zapríčiňuje zosilnené prekrvenie a povzbudzuje krvný obeh i látkovú výmenu. Prirodzeným zdravým potením dochádza k hĺbkovému čisteniu. Tak sa odbúrava tuk, cholesterol, jedovaté látky a ťažké kovy. Teploty od 40° C do 55° C sú veľmi príjemné a nezaťažujú organizmus.

Infrakabínky:

 • sú určené k zahriatiu organizmu pred ďalšou športovou, rehabilitačnou, regeneračnou aktivitou, pred kozmetickým ošetrením pleti či pred pobytom v chladnom prostredí
 • v infrakabíne dýchate chladný vzduch, ale pritom cítite teplo (zahrievate sa)
 • ak nie je Vašim cieľom spotiť sa, môžu byť dvere infrakabíny otvorené
 • zahrievať sa môžete i v bežnom oblečení
 • podľa druhu následnej aktivity môžete zvoliť po zahrievaní osviežujúcu, resp. hygienickú sprchu
 • doba zahrievania je závislá od Vašich pocitov, bežne sa doporučuje cca 20-40 min. pri teplotách 50-55° C
 • vždy doporučujeme návštevu lekára v prípade používania liekov, akútnych zranení, tehotenstva, atď.

Výskumy potvrdzujú, že saunovanie napomáha k perfektnej detoxikácii organizmu.

Terapeutické účinky infračerveného žiarenia:

Všeobecne sa uznáva, že teplo z infračerveného systému má tieto terapeutické účinky:

 • Zvyšuje rozpínavosť tkanív - tento efekt je cenný u šľachových záťažiach, pri zaťaženiach šľachových púzdier a poranených či nefunkčných svalov, pri atletickom tréningu. Pri terapeutickom strečingu u športovcov po vyriešení statických porúch!
 • Ihneď sa zníži stuhnutosť končatín - stuhnuté kĺby a väzivové tkanivá sa zbavujú strnulosti.
 • Znižuje svalové napätie - svalové napätie sa zahriatím redukuje, aj keď jeho príčina je v kĺboch a v neurologických fenoménoch.
 • Miernia sa bolesti - redukciou svalového napätia dochádza k mierneniu bolesti. V štúdiách, ktoré sa zaoberajú ošetrením zubov, je tento fenomén dokonca uvedený ako anestetikum.
 • Stimuluje krvný obeh - zahriatím určitých častí tela vyvoláva v ostatných častiach reflexy, rozširuje tkanivá a posilňuje krvný obeh.
 • Pôsobí pri liečbe chorobných zápalových procesov kože a pri vylučovaní potu.

Vplyv infražiarenia na telo:

"Pravidelné saunovanie infrasystémom je tak isto efektívne spaľovanie kalórií ako cvičenie - čo bolo publikované aj v časopise americkej lekárskej asociácie," vraví MUDr. Marek.
Systém infražiarenia zaisťuje prienik paprskov do kože do hĺbky cca 5 mm a tým vzniká zahrievací efekt, pri ktorom teplo preniká hlboko do svalového tkaniva a do vnútorných orgánov. Telo na tento podnet reaguje zvýšením tepovej frekvencie. Objem potu z infrasauny môže byť mnohonásobnejší ako pri klasickom cvičení. V takejto saune sa v priebehu jedného cyklu spáli toľko kalórií ako pri behu od 10 do 15 km, konštatujú zahraničné lekárske kapacity.
Infračervený tepelný systém sa môže tiež podieľať na starostlivosti o pokožku, ktorú zvláčňuje. Pomáha pri liečbe akné, popálenín, celulitídy. Pre športovcov je ideálny k zrýchlenému doplneniu nedostatku kyslíka vo svalstve po fyzickej záťaži. "Urýchľuje hojenie vymknutých kĺbov, podvrtnutí a drobných rán," vysvetľuje MUDr. Marek.
Nedá sa nespomenúť, že infrasaunu znášajú ľudia ktorí nemajú radi zvýšené teploty v klasických saunách. Tu totiž dochádza k efektu už od teplôt okolo 30° C v kabínke! Ale samozrejme aj viac ako 60° C. "V priebehu posledných 25 rokov japonskí a čínski vedci a lekári intenzívne skúmali oblasť použitia infračerveného žiarenia a získali pri tom celú radu skúseností. V Japonsku založili lekári a terapeuti Spoločnosť infračerveného žiarenia a napríklad americkí a nemeckí lekári už 25 rokov používajú vysoko rozvinuté formy terapie s infračerveným žiarením," uviedol MUDr. Jiří Marek. Japonský akupunktér experimentujúci s infračervenými paprskami naviac objavil, že infračervené žiarenie dopadajúce na ľudské telo ho dôkladne zbavuje všetkých toxických látok. Keď sa totiž tuk vylučuje potením, berie so sebou ťažké kovy, ktoré nemôžu byť vylúčené obličkami a pľúcami, ani normálnym kondičným cvičením alebo saunovaním v tradičných saunách. Tieto ťažké kovy sú pre nás jedovaté, a preto je dôležité, že sauna s infračervenými paprskami pomáha pri ich likvidácii.

Copyright by Zrno 2011. All rights reserved.

Top Desktop version