www.rufin.sk

Switch to desktop

www.rufin.sk

Trocha o saunovaní

Patríte k ľuďom, na ktorých majú negatívny vplyv sychravé dni a hoci zima ešte ani poriadne nezačala, už jej máte po krk a túžite po teple? Tento sen si môžete splniť a vykompenzovať pobytom v saune, v ktorej sa nielen zohrejete, ale zároveň prospejete i svojmu zdraviu. Saunovanie je tiež jedným zo spôsobov ako rýchlo odstrániť fyzickú i psychickú únavu. Navyše sa využíva aj ako prostriedok na postupné otužovanie a zvyšovanie kondície. Celkom pekná kôpka dôvodov na to, aby ste so saunovaním začali, alebo v ňom aspoň pokračovali.

Hlavné výhody

Sauna pôsobí na naše zdravie, prispieva k vnútornej pohode a očisťuje organizmus. Pri teplote vzduchu 90° C stúpa pulzová frekvencia a zvyšuje sa prekrvenie, čo posilňuje krvný obeh a imunitný systém. Striedanie horúčavy a ochladenia organizmu vedie k prekrveniu ciev. Pri saunovaní sa otvárajú kožné póry a telo sa tak zbavuje jedovatých látok, čo prispieva k hebkosti pokožky. Potení a následným ovlažovaním vodou sa odstraňujú odumreté bunky vrchnej vrstvy pokožky a spolu s nimi aj prípadné nečistoty tak ako pri peelingu. Pokožka zjemnie a zvláčnie.

Sauna prečistí a uvoľní dýchanie a zároveň pomáha ničiť choroboplodné baktérie a vírusy, je spolubojovníkom proti celulitíde a vhodným doplnkom pri redukcii hmotnosti. Pri troch návštevách sauny stratí dospelý človek pol až jeden a pol litra potu. Ten popri vode obsahuje produkty látkovej premeny, mliečne a tukové kyseliny, močovinu, no aj zvyšky liekov a rozličné choroboplodné zárodky. Ale.. Hoci zo sauny vychádzate o pár kíl ľahší, to ešte neznamená, že ste schudli. Tento efekt je len prechodný, pretože telo sa zbavilo vody, ktorú však pre svoje fungovanie opäť potrebuje. Saunovanie je vhodné na liečbu niektorých ťažkostí v klimaktériu. Teplo, ktoré uvoľňuje svalstvo pomáha proti agresívnosti, upokojuje rozrušenie a znižuje pocity skľúčenosti a nervozitu. A napokon, sauna je dobrým terapeutickým prostriedkom na nespavosť. Poruchy spánku sa strácajú oživením vegetatívneho nervového systému, fáza hlbokého spánku sa predlžuje a človek sa budú odpočinutý a svieži.

Saunovanie v tehotenstve

Návšteva sauny väčšinou ženám prináša potešenie, zvyšuje ich odolnosť, má relaxačné účinky a upevňuje ich zdravie. Preto ani zdravým tehotným ženám nič nebráni, aby do nej chodili pravidelne, najmä ak ju boli zvyknuté navštevovať ešte pred tehotenstvom. Musia však vynechať prvé tri mesiace tehotenstva.

Zvýšenie telesnej teploty až na 38,5° C totiž môže v priebehu saunovania dlhodobým prehrievaním vyvolať nezvratné zmeny na centrálnej nervovej sústave plodu. Tehotná žena si teda pred návštevou sauny musí uvedomiť určité riziká. Nemôže do nej ísť, ak cíti predčasné sťahy maternice, pretože horúčava zosilňuje jej činnosť. V saune by si mala sadnúť na svoj suchý uterák, zásadne položený rovnakou stranou dole, čo je vlastne prevencia proti plesňovej infekcii, a z rovnakého dôvodu používať i vlastné prezuvky. Pobyt v saune by mala obmedziť na taký čas, keď sa dobre cíti a oddych v odpočivárni by mal trvať dostatočne dlho. Tehotná žena by počas a najmä po saunovaní mala prijímať dostatok tekutín, predovšetkým minerálok bohatých na horčík, pretože jeho hladina môže v jej tele pri potení klesnúť. Takáto situácia by potom mohla byť príčinou kŕčov a predčasných maternicových sťahov. Stratu tekutín a minerálnych látok preto musí čo najrýchlejšie nahradiť.

Dodržiavanie zásad i tabu

Účinok sauny trvá maximálne týždeň, preto sa odporúča navštevovať ju aspoň raz týždenne a pritom dodržiavať niekoľko zásad. Pred vstupom do sauny sa treba osprchovať a dobre osušiť, pretože suchá pokožka sa začne rýchlejšie potiť. V saune sa posaďte na druhú alebo tretiu priečku a zostaňte tam maximálne 15 minút. Ak ste pri saunovaní ležali, posaďte sa dve minúty pred odchodom, aby vám nezlyhal krvný obeh a okamžite sa nadýchajte čerstvého vzduchu, lebo telo potrebuje kyslík. Skôr, ako vám naskočia zimomriavky, osprchujte sa chladnou vodou, postupujte vždy od nôh smerom k srdcu. Napokon si treba ponoriť nohy do teplej vody, pretože striedanie studenej a teplej vody „trénuje“ cievy.

Po saune si doprajte aspoň pol hodiny na tzv. vychladnutie. A čo je tabu? Zákaz vstupu do sauny platí, ak máte horúčku alebo akúkoľvek infekciu. Krvný obeh zasa zaťažuje, keď sa potíte hladný alebo veľmi sýty. Potenie sťažuje vstup do sauny so studenými nohami. Popálenie vám hrozí, ak si na sebe necháte kov a šperky, ktoré sú vodičmi tepla. Opakované umývanie mydlom zbavuje pokožku prirodzených ochranných vrstiev. Krvný tlak sa vám zvýši, ak sa ponoríte do studenej vody hneď po východe zo sauny. Pitie tekutín medzi jednotlivými vstupmi (maximálne tromi) do sauny bráni skutočnej očiste. Smäd uhaste až po opustení sauny. Zo sauny neodchádzajte ešte spotení, aj keď teplo oblečení, pretože by ste mohli vážne prechladnúť.

SAUNOVANIE – DOTYK  ZDRAVIA

Podľa počtu opakovaných výmen tepla a chladu behom saunovania a hlavne podľa jeho výsledného efektu môžeme rozlišovať tieto typy saunovania:

 • 1x iritačný (dráždivé)
 • 2x tonizujúci (povzbudivé)
 • 3x relaxačný (uvoľňujúce)
 • 4x inhibičný (útlmové)
 • 5x exhaustivný (vyčerpávajúce)
 • 6x rizikové konanie (nejde už o správne saunovanie)

KÝM ZAČNETE

 • Poraďte sa so svojím lekárom, či je saunovanie vôbec pre Vás vhodné s ohľadom na Váš zdravotný stav
 • Vo svojom programe si pre regeneráciu svojich síl v saune vyhraďte prinajmenšom dve hodiny aspoň jeden krát v týždni
 • Do sauny nechoďte s plným žalúdkom, tiež však nie hladný, ani bezprostredne po značnej telesnej námahe
 • K saunovaniu si vždy pripravte mydlo, masážnu žinku či kefu, uteráky na osušenie, k frotáži kože, k podloženiu, krém alebo olej k ošetreniu suchej pokožky po saunovaní

PRAVIDELNOSŤ SAUNOVANIA

Pravidelné saunovanie = aspoň jeden krát v týždni

Nepravidelné saunovanie = znamená saunovanie v intervaloch dlhších, než je uvedené vyššie - prakticky sa začína vždy odznova.

Saunovať? Určite, ale správne!

SPRÁVNY POSTUP PRI SAUNOVANÍ

Príprava

odložte odev i prádlo (použite WC), umyte sa mydlom, osprchujte sa, osušte sa froté uterákom, vstúpte do sauny, to všetko maximálne 5 minút

Prehrievaniepohodlne si ľahnite, vyčkajte prehriatie a potenie, dýchajte výlučne nosom (ak nosný vstup páli, zakryte si nos i ústa dlaňou alebo sa opláchnite), ku koncu prehrievania si sadnite, ak chcete, pokropte vodou horúce kamene topidla a zároveň si prstami masírujte pokožku končatín i trupu, dlaní, žinkou či kefou pod sprchou spláchnite pot vždy pred i po vypotení, masáži, cvičení, ochladzovaní maximálne 2 minúty

Po prvom prehriatí je možné saunovanie doplniť:

 • buď cielenou čiastočnou masážou
 • alebo nenáročným kondičným cvičením

Po skončení doplnkovej procedúry môžete pokračovať podľa vlastnej voľby ďalším prehrievaním a ochladzovaním

Ochladzovanie

Ochladzovanie môžete vykonávať buď ďalším sprchovaním chladnou vodou podľa Kniepa maximálne 5 minút, alebo ochladzovaním v kadi či skruži (čo je pre staršie osoby náročnejšie) maximálne 2 minúty alebo si zacvičiť niekoľko cvikov dýchacej gymnastiky do 20 minút

Prehrievanie a ochladzovanie môžete vystriedať aj niekoľko krát

Záver

Ak skončíte saunovanie, buď si chvíľu oddýchnite (hlavne po viac než trojnásobnej výmene tepla a chladu), doplňte vypotenú vodu, soľ a vitamín C prírodnými ovocnými šťavami do 20 minút, alkohol ruší účinok saunovania, fajčenie v saune je jednoducho nepochopiteľné, behom odpočinku sa môžete krátko vystaviť filtrovanému ultrafialovému žiareniu alebo absolvujte vhodnú pohybovú aktivitu cestou domov na čerstvom vzduchu (napr. chôdzou, voľným behom - v zime aj na lyžiach).

Saunovanie dožičuje osviežujúci a výdatný spánok a druhý deň prebudenie s novým elánom k životu.

Copyright by Zrno 2011. All rights reserved.

Top Desktop version